800
۰
گزارشی از نگین گردشگری سیب و سوران؛

تپه ای اسرار آمیز در جنوب شرق کشور/اجنه نگهبانان تپه شنی ریگ زرگران

تپه شنی ریگ زرگران روستای آپاتان شهرستان سیب و سوران یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهرستان، افراد زیادی را به خود جذب کرده است.
تپه ای اسرار آمیز در جنوب شرق کشور/اجنه نگهبانان تپه شنی ریگ زرگران
به گزارش شستون، روستای آپاتان در 6 کیلومتری شهرستان سیب و سوران قرار دارد که در نزدیکی این روستا تپه سنگی وجود دارد که به ریگ زرگران معروف است و داستان های متفاوتی از این تپه نقل می شود.

شنیده می شود اگر مقداری از این ریگ ها برداشته شود و به مکان دیگر منتقل شود، پس از مدتی ریگ ها ناپدید و به محل اصلی بازگردانده می شود و مقدار اصلی ریگ تغییر نخواهد کرد و همین موضوع موجب شده است تا داستان های متفاوتی از این تپه بر سر زبان ها بیوفتد.

 محمد عظیم بارک زایی کارشناس میراث فرهنگی و مسئول موزه محلی و مردم شناسی شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون با اشاره به نقل و قول های متفاوت از تپه شنی ریگ زرگر و یا ریگ زرگران، اظهار کرد: این تپه مرکز سقل ماسه های منطقه آپاتان است.

 وی افزود: اکثر زرگران در گذشته برای ساخت گوشوار (دُّر) از ریگ این تپه استفاده می کردند به همین دلیل اسم این تپه، ریگ زرگران نام گرفته است.

مسئول موزه محلی و مردم شناسی شهرستان سراوان ادامه داد: دو نوع گوشواره محلی به نام های ریحت که توپر است و نیاز به ریگ ندارد و کواپک،  دُّر توخالی است که زرگران از این ریگ برای پر کردن آن استفاده می کردند، وجود دارد.
بارک
زایی اضافه کرد: برخی معتقد هستند که تپه شنی ریگ زرگران زیارت گاه است و یا اجنه از آن مراقبت می کنند، اما این موارد صحت ندارد و باورهای غلطی است که میان مردم رواج پیدا کرده است.

 وی گفت: در واقع از هر طرف که باد بوزد ریگ ها در تپه شنی جمع می شوند که باید این موضوع توسط زمین شناسان مورد بررسی قرار گیرد.


انتهای پیام/ الف.د
سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۸
کد مطلب: 9507
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *