800
۰
آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم؛

اسانس درمنه متلاشی کننده دومین عامل مسبب عفونت های واژینالی/گیاه درمنه محافظ بیو فیزیکی خاک در مقابل باد است

ساز و کار رویش سریع بذرها و تجدید حیات طبیعی مهم ترین عامل گسترش خانواده کاسنی می باشد و اسانس گیاه درمنه می تواند یک عامل مهم در از بین بردن عفونت های واژینالی در زنان محسوب شود.
اسانس درمنه متلاشی کننده دومین عامل مسبب عفونت های واژینالی/گیاه درمنه محافظ بیو فیزیکی خاک در مقابل باد است
به گزارش شستون، گیاه درمنه که در زبان بلوچی به آن درنگ یا درنه می گویند از خانواده کاسنی ها می باشد که خاصیت دارویی داشته و محافظ خوبی برای خاک محسوب می شود و هلالی های آبگیر شهرستان سراوان محل مناسبی برای کاشت این گیاه در نظر گرفته شده است.

محمد رفیع دهقان در گفت و گو با شستون با بیان اینکه گیاه درمنه در زبان بلوچی به درنگ یا درنه معروف است، گفت: درمنه گیاهی از خانواده کاسنی ها  (compositae) می باشد و از مهمترین عوامل گستردگی پراکنش جنس درمنه ،ساز و کار تولید مثل قابل ملاحظه ، رویش سریع بذرها و تجدید حیات طبیعی است.

وی گیاه بوته ای یا کپه ای و دارای ساقه زیرزمینی عمودی و منشعب و ساقه های گلدار چند تایی یا متعدد به ارتفاع 40 سانتی متر، رنگ سبز متمایل به خاکستری و کرکدار و دارای بودن بویی بسیار قوی و معطر را از ویژگی های گیاه درمنه عنوان کرد و افزود: این گیاه دارای خاصیت دارویی و محافظ خوبی برای خاک در مقابل باد است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان سراوان با اشاره به اینکه به طور کلی از اندام هوایی این گیاه در جنبه های دارویی استفاده می شود و در مراحل انتهایی گلدهی گیاه، هنگامی که گیاه به بذر می نشیند میزان ماده موثرگیاه به حداکثر می رسد، تصریح کرد: برداشت گیاه به منظور استفاده از خواص درمانی آن می باشد.

وی در ادامه مقوی، اشتها آور، بادشکن، معرق، دفع کرم، اثر ضد نفخ، دفع سرفه و سر درد، ضد عفونی کننده و حشره کش، پاک کننده زخم های عفونی، التیام دهندگی را از خواص دارویی گیاه درمنه دانست و توضیح داد: درنگ از لحاظ داشتن خواص شاخص بوده و ارزش های چند جانبه دارد.

دهقان با توجه به اینکه درمنه ارزش علوفه ای داشته و به خاطر بوی اسانس به طور خفیف دارای اثر ضد کرم می باشد، یادآوری کرد: اسانس گیاه درمنه روی کاندیدا آلبیکن اثر دارد.

واژینت یکی از بیماری های عفونی شایع در زنان است و شایع ترین عوامل ایجاد کننده‌ واژینیت ها، باکتری ها بوده و کاندیدا آلبیکن به عنوان دومین عامل مسبب این عفونت ها محسوب می‌شود.

گفتنی است اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان به خاطر داشتن ارزش علوفه ای و حفاظت خاک گیاه درمنه اقدام به کشت این گیاه در هلالی های آبگیر احداث شده در مراتع کرده است.

 به علت خوشخوراکی کم و اسانس زیاد برای دام این گیاه را به صورت مخلوط با گیاه کلمبک و سایر گونه های با ارزش خوشخوراکی بالا کشت کرده تا علاوه بر نقش حفاظتی خاک به عنوان یک گونه محافظ برای سایر گونه های خوشخوراک تاثیر عمل کند.
 
انتهای پیام/م.ش
 
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب: 9999
مرجع : شستون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *